Proběhlé akce

Posílení účasti českých studentů v programu CBE JU

Dne 14.5. proběhl národní informační den CBE JU - rozhovor s významnými hosty paní Viginie Puzzolo a pana Samuele Ambrosettiho.

TC Praha a CBE-JU infoden 2024

Národní informační den CBE JU 2024 pořádaný Technologickým centrem Praha a BIOEAST HUB CZ se konal 14. května za účasti významných hostů paní Viginie Puzzolo vedoucí programového oddělení CBE JU a pana Samuele Ambrosettiho zastupujícího Bio-Based Industries Consortium.

Šárka Štejnarová z Ministerstva zemědělství ČR vyzvala účastníky k zapojení do mezinárodní spolupráce a zhodnotila činnost Technologického centra, které působí jako národní kontaktní místo a které v roce 2024 oslaví 30 let. Poděkovala také BIOEAST HUBu CZ, nástroji iniciativy BIOEAST, který vznikl za podpory Ministerstva zemědělství ČR jako první ve střední a východní Evropě. Paní Štejnarová zmínila aktivní partnerství, Partnerství pro agroekologii a Partnerství pro zdraví zvířat, jako možnosti spolupráce a informovala také o novém partnerství, které projednává Rada BIOEAST. "Potýkáme se však s některými rozpočtovými problémy. Věřím, že se nám podaří zapojit se do některých [partnerství] jako Česká republika. Partnerství jsou skvělým nástrojem, přesto je české organizace zatím neznají," uvedla Štejnarová. Partnerství je proto tématem 2. ročníku Národního bioekonomického kongresu, který bude pořádat BIOEAST HUB CZ a Technologické centrum Praha v listopadu 2024.

Viginia Puzzolo představila společný podnik Circular Bio-based Europe (CBE JU). Jedná se o partnerství veřejného a soukromého sektoru v hodnotě 2 miliard EUR mezi Evropskou unií a Konsorciem bioodvětví, které na podporu oběhového bioodvětví řeší současné výzvy tohoto odvětví v Evropě. Společný podnik Circular Bio-based Europe sdružuje různé zúčastněné strany z odvětví bioproduktů, včetně zemědělců a vědců, s cílem řešit technologické, regulační a tržní výzvy tohoto odvětví. Paní Viginia Puzzolo zdůraznila, že cílem strategie rozšiřování účasti společného podniku CBE je posílit výzkum a inovace v méně rozvinutých ekosystémech založených na biologických produktech a zvýšit zapojení nedostatečně zastoupených zemí a regionů do programu společného podniku CBE. Tato strategie zahrnuje zajištění smysluplné účasti ve všech akcích společného podniku CBE. 

Samuele Ambrosetti představil Konsorcium pro průmysl založený na biotechnologiích, které bylo založeno v roce 2013 v Bruselu jako nezisková organizace zastupující soukromý sektor v rámci partnerství veřejného a soukromého sektoru s Evropskou komisí s cílem posílit evropský průmysl založený na biotechnologiích. Členové BIC z řad průmyslu pokrývají celý hodnotový řetězec od prvovýroby až po trh, včetně odvětví, jako je zemědělství, chemický průmysl (včetně bioplastů), lesnictví a odpadové hospodářství. BIC zahrnuje také přidružené členy, jako jsou výzkumné organizace, akademická obec a obchodní sdružení, což zahrnuje různorodé zájmy a odborné znalosti. BIC zajišťuje síťové akce: konkrétní akce zaměřené na vytváření příznivého politického, regulačního a finančního prostředí pro průmysl založený na bioproduktech, jako je obhajoba zájmů členů BIC u institucí EU.

David Kubička, VŠCHT, zdůraznil přínosy spolupráce a roli národních reprezentativních skupin. Součástí akce jsou také poznatky o konopném sektoru v České republice a praktických aplikacích v bioekonomice, které představí Hana Gabrielová, Český konopný klastr. Akci uzavřely prezentace dvou malých a středních podniků, členů BIOEAST HUB CZ. Pan Tomáš Rohal, Bohempia, s. r. o., popsal výhody výrobků na bázi konopí, společnost Bohempia vyrábí široké portfolio produktů od textilu až po cihly. Pan Vladimír Hájek, ProPelety, informoval o vývoji kompletních technologií na přeměnu zemědělských odpadů a obnovitelných přírodních zdrojů na pelety, určené pro středně velké a velké pěstitele plodin. Kromě toho společnost ProPelety vyrábí vlastní agropelety a dodává ekologické pelety pro topeniště.

Po obědě uspořádal BIOEAST HUB CZ exkurzi do společnosti BioPreparáty, člena BIOEAST HUB CZ. Společnost BioPreparáty poskytuje vysoce kvalitní přípravky biologických produktů, které jsou podpořeny silnou registrační ochranou a patenty v celé EU a dalších regionech. Kromě toho identifikovali prospěšné vlastnosti mikroorganismu Pythium oligandrum.

Paní Virgina Puzzolo a pan Samuele Ambrosetti se laskavě zúčastnili krátkého rozhovoru:

Proč jste oba osobně přijeli do Prahy? 

Věříme, že k dosažení cílů, které jsme si stanovili ve strategii CBE JU pro rozšíření účasti, je třeba v první řadě zvýšit povědomí o CBE JU a o možnostech, které nabízí její výzva. Národní informační den pořádaný přímo na místě ve vaší zemi byl tedy nejlepším způsobem, jak jej realizovat. 

Česká republika je nyní jednou z nejméně aktivních zemí v programu CBE JU, doufejme, že se to v příštích letech změní. Můžete snad uvést příklad nějaké jiné země nebo regionu, který zaostával a pak se stal aktivním, aby nás inspiroval? 

Několik zemí v předchozím společném podniku pro průmysl založeném na biologických produktech, nezačalo ihned využívat příležitostí, které nabízely jeho výzvy. Například Španělsko je nyní jednou z nejvýkonnějších zemí, a to jak z hlediska žádostí, tak úspěšných projektů. Také Portugalsko se mimořádně angažuje a díky úsilí svého národního kontaktního místa zvyšuje svou účast i jako koordinátor předložených návrhů. 

Jedinou českou organizací, která je členem konsorcia BIC, je BIOEAST HUB CZ (přidružený člen). Je tato nízká účast běžná i v jiných zemích makroregionu BIOEAST?

Bioekonomika nabývá na významu v celé Evropě a naše členství se v souladu s tím rozšiřuje jak co do počtu subjektů, tak co do pokrytí různých odvětví a zeměpisných oblastí. Střední a východní Evropa skrývá velký potenciál, pokud jde o dostupnost biomasy a vědecké poznatky, který dosud není plně využit. Česká republika má předpoklady stát se v blízké budoucnosti lídrem bioekonomiky v regionu a dnes jsme si vyslechli několik velmi dobrých příkladů českých inovací a podniků založených na biotechnologiích. Byli bychom rádi, kdyby se některé z nich připojily k BIC, a přítomnost silného a angažovaného člena, jakým je BIOEAST HUB CZ, považujeme za katalyzátor, který tento růst podpoří.

pastedGraphic.png

Ještě jednou děkujeme za váš čas a zapojení.

 

Marie Kubáňková
Koordinátor BIOEAST HUB CZ

 

BIOEAST HUB CZ v kostce

BIOEAST HUB CZ reflektuje Evropskou Zelenou dohodu a novou Evropskou strategii bioekonomiky a je koncipován jako národní sdružení stakeholderů.

Příležitost pro Vás →
EU flag BIOEASTsup logo

BIOEASTsUP project has received funding from the European Union's Horizon 2020 Programme for Research and innovation under grant agreement No 862699

Interní systém ›