Pozvánky

Matchmaking regions and R&I actors for the 2024 Mission Adaptation call

EK pořádá dne 5. června 2024 on-line partnerské setkání zaměřené na podporu spolupráce mezi regiony, místními orgány a výzkumnými institucemi.

 

EU missions call

Kdy: 05.06.2024 10:00 - 12:00

Kde: on-line

Registrujte se

 

EK pořádá dne 5. června 2024 on-line partnerské setkání zaměřené na podporu spolupráce mezi regiony, místními orgány a výzkumnými institucemi. Cílem je usnadnit vytváření konsorcií, která připraví návrhy projektů pro výzvu 2024 evroské mise zaměřená na adaptaci na změnu klimatu.

U demonstračních projektů by se aktivity měly realizovat alespoň ve třech regionech/komunitách ze 3 členských států EU/zemí přidružených k programu Horizont Evropa. Návrhy musí rovněž zahrnovat tři tzv. replikační regiony/komunity.

Akce bude zaměřena na témata:

  • HORIZON-MISS-2024-CLIMA-01-06: Demonstration of approaches to improve bankability of solutions by design, addressing the co-benefits (mitigation and adaptation) to improve revenues streams​.
  • HORIZON-MISS-2024-CLIMA-01-07​: Demonstration of solutions specifically suited to rural areas and small/ medium size population local communities​. 
  • HORIZON-MISS-2024-CLIMA-01-08​: Demonstration of approaches by regions and local authorities focused on increasing climate resilience of the most vulnerable social groups (just climate resilience)
  • HORIZON-MISS-2024-CLIMA-01-09​: Systemic and cross-sectoral solutions for climate resilience, tailored to the local needs of regions and local authorities​.

Registrujte se zde.

 


Vytisknout  

BIOEAST HUB CZ v kostce

BIOEAST HUB CZ reflektuje Evropskou Zelenou dohodu a novou Evropskou strategii bioekonomiky a je koncipován jako národní sdružení stakeholderů.

Příležitost pro Vás →
EU flag BIOEASTsup logo

BIOEASTsUP project has received funding from the European Union's Horizon 2020 Programme for Research and innovation under grant agreement No 862699

Interní systém ›